48 71 7261949 | 48 500 860 027 rejestracja@clumed.pl

Terapia czaszkowo - krzyżowa

Męczą Cię bóle głowy, pleców lub kręgosłupa? Cierpisz na bezsenność? Przeżywasz stany lękowe, nerwice bądź zwyczajnie nie radzisz sobie ze stresem? Masz kłopoty z nauką lub ogólnie z koncentracją przy zajęciach umysłowych? Wszystkie te problemy, mogą mieć związek z urazem lub schorzeniem kręgosłupa, albo z nadpobudliwością odbierania bodźców przez mózg. W takim przypadkach serdecznie zapraszamy, do skorzystania z zabiegów terapii czaszkowo-krzyżowej.

Terapia czaszkowo-krzyżowa – na czym polega?

Sam zabieg terapii czaszkowo-krzyżowej, można porównać do procesu stymulacji kilku głównych punktów na naszym ciele. W przypadku terapii czaszkowo-krzyżowej mówimy tu o oddziaływaniu na tkanki miękkie tzw. powięzi, okolic kręgosłupa, w szczególności odcinka szyjnego i kości krzyżowej. Praca na kościach czaszki jest integralną częścią terapii. Dotyk jest bardzo delikatny i ma decydujący wpływ na efekty terapii, w tym również na psychikę i emocje.

Zabieg terapii czaszkowo-krzyżowej wprowadza harmonię i integruje pracę całego organizmu. Terapeuta w pierwszej kolejności nawiązuje cichy dialig z ciałem, lokalizując w nim miejsca napięcia i usuwa je poprzez doprowadzenie do harmonijnego przepływu i w pewnym sensie odtwarza historię, która tę blokadę spowodowała. Wielu klientów przyznaje, że zabiegi terapii czaszkowo-krzyżowej pomogły im w głębszym emocjonalnym i duchowym zrozumieniu siebie. Czasami korzyści nie są od razu zauważalne, ale stają się oczywiste po powrocie do własnego środowiska i codziennego życia. Efekty tej terapii są często głęboko poruszające i radosne.

Nasza terapia czaszkowo-krzyżowa, ma wyzwolić w nas ukryte pokłady samoregulacji, które sprawią, że wyzbędziemy się bólu i poczujemy komfort wewnętrzny i psychiczny.

Terapia czaszkowo-krzyżowa usunie wewnętrzne blokady w naszym organizmie

Nasz organizm, na naturalną tendencje do bronienia się. Powody takiej obrony mogą być różne, począwszy od stresu lub stanów lękowych, skończywszy na przewlekłym bólu. Gdy doświadczymy takiego problemu, tkanki w naszym organizmie, przybierają formę obronną, kurczą się, powodując wewnętrzne blokady.

Takie blokady organizmu, bardzo często nieleczone, pogłębiają się co powoduje nawarstwianie się problemów z bólem, lub sferą psychiczno-emocjonalną. Bywa tak, że nieleczony ból, początkowo drobny, może przeformować się w przewlekłe cierpienie, które całkowicie sparaliżuje nasze funkcje obronne.

Terapia krzyżowo-czaszkowa dzięki stymulacji kręgosłupa i manipulacji obrębu czaszki, zlikwiduje blokady, udrożni kanały przewodzące naszą „dobrą energię” przez co funkcje obronne Państwa organizmu odbudują się i będą samo stanowić o silne, naszego układu odpornościowego.

Terapia czaszkowo-krzyżowa – zastosowanie:

Spektrum zastosowania terapii krzyżowo-czaszkowej jest ogromne, a sam zabieg oddziałuje na wiele partii naszego organizmu.

Najczęściej jednak terapię czaszkowo-krzyżową stosujemy w:

 • walce z bólem: kręgosłupa, pleców, barków, głowy,
 • pomocy w problemach związanych z: depresją , lękiem, traumą, lub fobią,
 • zwalczaniu: bezsenności, nerwic, przemęczenia związanego z bezsennością,
 • kłopotach z: koncentracją, nadpobudliwością w szczególności u dzieci lub młodzieży uczącej się,
 • problemy z motoryką oczu (zez),
 • problemy ortodontyczne,
 • urazy okołoporodowe u matki i dziecka,
 • nawracające zapalenia zatok i uszu,
 • urazy powypadkowe,
 • autyzm, porażenie mózgowe, zespół  Downa.

Zabiegi czaszkowo-krzyżowe mają też szerokie zastosowanie w niwelowaniu problemów związanych z autyzmem, porażeniem mózgowym, chorobą Downa. W tym wypadku, terapia czaszkowo-krzyżowa, ma łagodzić objawy owych chorób lub schorzeń.

Zachęcamy także opiekunów osób z takimi schorzeniami do korzystania z zabiegów terapii krzyżowo-czaszkowej. Jej efekty, pozwalają na inne, lepsze spojrzenie na problemy codzienności, dając ukojenie i uczucie komfortu, zarówno psychicznego, jak i fizycznego.

Terapia czaszkowo-krzyżowa – efekty:

Podstawowym procesem który ma wyzwolić terapia czaszkowo-krzyżowa, ma być odbudowanie systemów obronnych organizmu, odpowiedzialnych za walkę z bólem, lub zwalczaniu blokad natury psychologicznej. Efekty terapii krzyżowo-czaszkowej, są bardzo często głęboko poruszające. Zdarza się, że pacjenci reagują na stymulację bardzo emocjonalnie.

Terapia czaszkowo-krzyżowa wpływa pozytywnie na poprawę jakości snu.

Zdecydowanie uwalnia wszelkie blokady związane ze stresem, emocjami, problemami z dzieciństwa i wiele innych.

Terapia czaszkowo – krzyżowa dla dzieci autystycznych i z porażeniem

Zaburzenie funkcjonowania mózgu są główną przyczyną autyzmu oraz porażenia mózgowego. I choć medycyna postępuje w niezwykle szybkim tempie, nadal nie można wyleczyć tych dwóch neurologicznych schorzeń.

Porażenie mózgowe

Porażenie mózgowe wykrywane jest już na etapie ciąży w okresie między jej 26 a 36 tygodniem. Choroba little’a jak nazywane jest dziecięce porażenie mózgowe jest wielokrotnie bardziej prawdopodobne u wcześniaków i jako choroba sama w sobie może wywołać przedwczesny poród.

Pierwsze objawy można zdiagnozować bardzo szybko i są one ściśle związane z zaburzeniami:

 • ruchu – w tym paraliże kończyn górnych jak i dolnych lub całej strony ciała, w zależności od półkuli mózgu – lewej bądź prawej, 
 • rozwoju umysłowego – wraz z zaburzeniami mowy czy kontroli zachowania. 

Porażenie mózgowe jako zespół chorób samo w sobie nie postępuje a leczenie opiera się o niemal w całości o rehabilitację. Sam proces bywa bardzo trudny, gdyż często terapia skupia się wokół kilku towarzyszących chorób. Dlatego tak ważne jest aby kuracja dla dzieci z porażeniem mózgowym była skierowana pod konkretny tok działania, który ma zwalczać zespół chorób całościowo.

Autyzm dziecięcy

Inaczej nazywany jest jako zespół Kannera. Tutaj mówimy już o całościowym zaburzeniu rozwoju, a uściślając: rozwoju mózgu. Najczęściej to właśnie rodzice są pierwszymi, którzy diagnozują u swoich dzieci zachowania autystyczne.

To właśnie pierwszy rok życia, daje często odpowiedź, czy dziecko ma zaburzenia ze spektrum autystycznym. Objawy są tutaj dość czytelne a mianowicie:

 • dziecko autystyczne ma problemy z podstawowymi gestami, gaworzeniem, czy zwyczajną reakcją 
 • na bodźce zewnętrzne (u noworodków), 
 • okres dziecięcy (2-5 rok życia) u maluchów z zaburzeniami autystycznymi cechuje: 
 • brak mowy. Nie pojawiają się nawet proste pojedyncze słowa lub pochodne słów, 
 • brak reakcji na imię, proste polecenia czy gesty, 
 • zaburzony kontakt wzrokowy, 
 • nieumiejętność bawienia się zabawkami, bądź przywiązanie do jednej konkretnej, 
 • pojawiające się urojenia (rodzic miewa przeświadczenie, że jego dziecko jest ‘we własnym, 
 • często zmieniającym się świecie), 
 • brak uśmiechu czy innych pochodnych reakcji. 

Autyzm dziecięcy jak i porażenie mózgowe są dysfunkcjami na które terapia powinna być ukierunkowana w stronę rozwoju pro społecznego. Dzieci autystyczne jak i z porażeniem mózgowym muszą nauczyć się lub raczej wykształcić w sobie system ‘radzenie ze zwykłą ludzką codziennością’.

W tym wszystkim bezwzględnie pomoże terapia czaszkowo-krzyżowa.

Terapia czaszkowo-krzyżowa dla dziećmi z porażeniem mózgowym

Uszkodzenie mózgu w przypadku wystąpienia porażenia mózgowego z reguły nie nasila się a po sprecyzowaniu dokładnej skali stopnia inwalidztwa, można skutecznie kierować terapią. Sama praca z dzieckiem o ile jest regularna, może być niezwykle efektywna.

Nasz gabinet wyróżnia rehabilitacja przy pomocy terapii czaszkowo-krzyżowej. Ukierunkowujemy się głownie na:

 • terapię poprawy funkcji oddechu, co prowadzi do rozluźnienia, postępu pracy układu limfatycznego i krążenia, a to docelowo rozluźnia i daje poczucie osiągnięcia harmonijnego, wewnętrznego spokoju, 
 • poprawę a często wręcz eliminację zaburzeń sensorycznych (terapia dla dzieci z porażeniem mózgowym daje możliwość usunięcia zdrętwień, przeczulic, mrowienia), 
 • rozluźnianiu spastycznych napięć, 
 • regulacji przepływu płynu mózgowo-rdzeniowego w przypadkach tworzącego się wodogłowia, 
 • ścisłą terapię psychologiczną opartą na poprawie walki z dysleksją i dysgrafią. 

Terapia czaszkowo-krzyżowa jest nie tylko skierowana do samych dzieci z porażeniem mózgowym, ale także do ich opiekunów. Warto poddać się oferowanej przez nasza firmę pomocy, w ramach tak zwanej ‘wewnętrznej rehabilitacji’ która pozwoli na inne, spokojniejsze spojrzenie na problemy związane z opieką nad Państwa dzieckiem. Gwarantujemy że po naszych zabiegach zarówno Państwo jako opiekunowie, jak i wasze dziecko odczujecie poprawę samopoczucia a razem zaznacie komfortu, który w codziennej walce z chorobą jest niezwykle potrzebny.

Terapia czaszkowo-krzyżowa dla dzieci autystycznych

Ludzie a w szczególności dzieci są istotami społecznymi. Starają się one już od pierwszych chwil życia utożsamiać z bliskimi który je otaczają. W przypadku dzieci autystycznych wszelkiego rodzaju integracja społeczna jest zachwiana a wręcz całkowicie zniekształcona.

Dlatego dzieci z autyzmem są:

 • obojętne wobec swoich opiekunów, 
 • biernie reagują na pieszczoty, uśmiech, czy uściski, 
 • rozchwiane emocjonalnie, często zwyczajnie dlatego, że nad owymi emocjami po prostu nie potrafią panować. 

Terapia czaszkowo-krzyżowa dla dzieci z autyzmem, to jedna z kilku możliwości leczenia skutków tej choroby. Całościowo, nie da jej się wyleczyć jednak w przypadku zabiegów tejże terapii można skutecznie walczyć z jej elementami. Dlatego właśnie skupiamy się na:

 • poprawie procesów intelektualnych dzieci autystycznych, 
 • walce z takimi przypadłościami jak zawroty głowy, równowagi. Dzieci z autyzmem mają często słabszy wzrok i słuch a dzięki terapii czaszkowo-krzyżowej można te dysfunkcję korygować, 
 • uregulowaniu zaburzeń związanych z moczeniem się. Autyzm u dzieci sprawia, że są one na ten problem bardziej podatne, 
 • terapia czaszkowo-krzyżowa przynosi też efekty w otwarciu się dzieci autystycznych na świat, zainteresowaniu otoczeniem, czy ogólnej poprawie relacji z najbliższymi. 

Bez wątpienia autyzm jest zaburzeniem neurologicznym, obecnie nieuleczalnym. Jednak są środki, możliwości aby walczyć z samymi objawami oraz przebiegiem choroby. Terapia czaszkowo-krzyżowa świetnie się przy tym sprawdza. Daje poczucie kontroli nad chorobą i stabilizuje procesy związane z samym jej przebiegiem. Regularnie stosowane zabiegi czaszkowo-krzyżowe u dzieci z autyzmem, pozwolą Państwu skutecznie podjąć walkę z tą trudną i wymagającą szeregu poświęceń chorobą.

Porażenie mózgowe i autyzm – można chorobę skutecznie rehabilitować

Terapia czaszkowo-krzyżowa jest jedną z metod walki z tymi upośledzeniami. Jej skuteczność jest potwierdzana zarówno przez samych pacjentów, jak i przez osoby które się nimi opiekują. Naszą ofertę prosimy traktować jako realną szanse na podjęcie skutecznej rehabilitacji w walce z autyzmem i porażeniem mózgowym u dzieci.

Terapia naturalna nie zniszczy choroby, nie sprawi, że ona ustąpi. Ale może pomóc załagodzić jej przebieg. Pozwolić uzyskać dla Państwa jak i dla waszych dzieci spokój, harmonię. Da wewnętrzną siłę, która jest jak sami Państwo wiedzą niezwykle potrzebna, aby umieć żyć ze świadomością choroby porażenia mózgowego jak i autyzmu u dzieci.

Terapia kranio - sakralna

Wieloletnie badania wykazały, że właściwy przepływ wspomnianego płynu mózgowo-rdzeniowegodoskonale wpływa na odnowę i regenerację organizmu.

Historia początków terapii kranio-sakralnej

Wiek XX to okres szczególny w rozwoju medycyny. Dokładnie w latach 30 owego stulecia zaobserwowano przy jednej z operacji neurologicznej, że rytm tętna z pulsacją opon mózgowych nie pokrywa się. Od tego momentu zaczęły się nowatorskie badania nad produkcją i wchłanianiem płynu mózgowego oraz dokładniejszemu studiowaniu czaszki, jej układu i zakresu przepływu ruchów w obrębię szwów czaszkowych.

Badania przyniosły dokładne zdefiniowanie i scharakteryzowanie powięzi ciał cienkich. W ten sposób zapoczątkowano terapie którą nazwano kranio-sakralną. Jej wpływ na nasz organizm jak się później okazało ma bardzo ważne znaczenie.

Terapia kranio-sakralna jako zachowanie równowagi układów

Odpowiedni rytm oraz prawidłowy przepływ płynu mózgowo-rdzeniowego ma istotne znaczenie w procesach związanych z naszymi układami: nerwowym, hormonalnym i trzewnym. Ostatnie badania wykazały, że właściwy przepływ wspomnianego płynu doskonale wpływa na odnowę i regenerację organizmu. Ma to związek z napięciami w oponach mózgowych których odpowiedni przepływ przenosi się na system mięśniowy przez co łatwiej o wspomnianą odnowę.

Terapia kranio-sakralna ma równoważyć wspomniany przepływ w oponach mózgowych. Równowaga układów zostaje wówczas zachowana a nasze ciało dostaje większe możliwości regeneracji i prawidłowego rozwoju. Tego wszystkiego dokonuje terapeuta podczas kuracji kranio-sakralnej.

Terapia kranio-sakralna – na czym polega?

Sam zabieg kranio-sakralny ma charakter stymulacji struktur poprzecznych i pionowych. Odbywa się poprzez rozluźnianie stawów krzyżowo-biodrowych oraz powięzi okolic miednicy, przepony i górnej części otworu klatki piersiowej.

Wskazaniem do wykonania terapii kranio-sakralnej są:

 • przewlekłe bóle w szczególności głowy, pleców i kończyn (terapia kranio-sakralna reguluje przepływ płynu w splotach naczyniowych poprawiając prawidłowe funkcjonowanie owych części ciała), 
 • problemy neurologiczne – szczególnie dysfunkcje kończyn (mrowienie, zesztywnienie, drętwienie). Terapia kranio-sakralna świetnie sprawdza się w pokonywaniu skurczy mięśni, 
 • zaburzenia natury psychicznej zwłaszcza problemy z koncentracją, nerwice, nadmierne pobudzenie bądź stany depresyjne, 
 • problemy z bezsennością. 

Jeden zabieg kranio-sakralny trwa z reguły od 1 do 1.5 godziny. Podczas samej terapii doświadczą Państwo silniejszych odczuć związanych z pulsowaniem lub drżeniem kończyn. Odczuwać będą Państwo ciepło (niekiedy bardzo intensywne) a wraz z tym pojawi się szum w uszach i uczucie senności. To wszystko ma sprawić, że rytm przepływu płynu rdzeniowo-mózgowego unormuje się.

Terapia kranio-sakralna uzależniona jest od potrzeby rozluźnienia stopnia wspomnianego płynu. Standardowa ilość zabiegów  waha się między 4 a 10 i powinna być wykonywana co 3 do 5 dni aż do całkowitego rozluźnienia powięzi.

Terapia kranio-sakralna – przeciwskazania

Sam zabieg jak i jego wykonanie są bardzo bezpieczne i nie wiążą się z żadnymi powikłaniami. Jednak terapii kranio-sakralnej nie wolno przeprowadzać gdy:

 • stwierdzono zapalenie opon mózgowych, 
 • zaobserwowano obrzęk lub wstrząśnienie mózgu, 
 • występuje choroba typu: tętniak, guz lub udar mózgu, 
 • osoba jest po urazie czaszki (terapię kranio-sakralną możemy przeprowadzić jedynie po pełnym wygojeniu się ewentualnego urazu). 

Terapia kranio-sakralna bardzo pozytywnie działa na cały organizm. Korzystając z zabiegu wykonanego w naszym gabinecie we Wrocławiu, zapewnią sobie Państwo skuteczną metodę relaksacyjną wraz z optymalizacją procesów neurologicznych w Państwa organizmie.

Leczenie bólu kręgosłupa

Bóle kręgosłupa – choroba cywilizacyjna? Bóle kręgosłupa z którymi wiążą się późniejsze dysfunkcje narządów ruchu to problemy dosięgające coraz szersze grupy społeczne. Dziś narażeni na takie kwestie są nie tylko osoby pracujące typowo fizycznie, ale także takie które swoją pracę wykonują na siedząco.

Choroby związane z dysfunkcją i bólem kręgosłupa

Chorób związanych z bólem kręgosłupa jest naprawdę wiele i mogą objawiać się u różnych grup społecznych. Do jednak najbardziej popularnych należą:

 • zwyrodnienie kręgosłupa – to jedna z najczęstszych chorób. Jest związana z brakiem mazi stawowej, substancji odpowiedzialnej za ‘smarowanie’ miedzy chrząstkowe. W przypadku braku owej substancji powstaje, najczęściej na kostce narośl która powoduje przewlekły ból. Nacisk na nerwy i kostne części sprawia, że osoba ma ogromne problemy z poruszaniem się.

Zwyrodnienia kręgosłupa powstają przy:

 1. Najczęściej przy wadzie postawy (ten problem dotyka coraz młodsze osoby a nawet dzieci), 
 2. Nadwadze, zaległościach tkanki tłuszczowej okolic brzucha i mięśni pleców, 
 3. Siedzącym trybie pracy (bóle kręgosłupa związane z jego zwyrodnieniem szczególnie dokuczliwe są przy wstawaniu lub podnoszeniu się zza biurka), 
 4. Podnoszeniu ciężkich przedmiotów na prostych nogach. Kąt wyprostu staje się wówczas większy co powoduje silny ból zwyrodnieniowy. 
 • Rwa kulszowa – tutaj ból kręgosłupa potrafi być zdecydowanie najsilniejszy. Najczęściej spowodowany jest przeciążeniem stawów lub kręgów, ale także może mieć związek z problemami z dyskiem (jego wypadnięciem lub nieprawidłowym ułożeniem). Ból kręgosłupa zwany bólem kulszowym może paraliżować całe ciało. Towarzyszy mu także mrowienie, drętwienie kończyn oraz często – bardzo silny paraliż lub niedowład.

Rwa kulszowa to ból powstający gdy:

Mamy przeczulicę kanałowo-kręgową. Rwa kulszowa to rodzaj bólu powstałego (podobnie zresztą jak i we wszystkich przypadkach) w wyniku wad postawy lub złego tryby pracy. 

 • Dyskopatia – niegdyś choroba kręgosłupa ściśle związana z wiekiem. Obecnie najczęściej na dyskopatię cierpią osoby z międzykręgowymi urazami powstałymi na skutek przeciążenia. Ostry ból powstaje w wyniku ucisku rdzenia lub korzenia nerwu. Ból dyskopatyczny potrafi być tak silny, że niemal całkowicie paraliżuje ciało i uniemożliwia poruszanie.

Dyskopatia i bóle z nią związane powstają gdy:

 1. Mięśnie brzucha są słabe (ma to też silny związek z nadwagą), 
 2. Osoba posiada nieleczone mikro urazy kręgów, bioder lub okręgu miednicy, 
 3. Występuje wada postawy, najczęściej związana z siedzącym trybem pracy. Nieumiejętne podnoszenie lub dźwiganie także może mieć związek z powstałym dyskopatycznym bólem kręgosłupa. 

Rodzaje leczenia bólów kręgosłupa

Sama dysfunkcja kręgosłupa może powodować problemy związane z:

 • bólem pleców (nierówny rozkład mięśni, powoduje częste skurcze i rwy), 
 • bólem barków i ramion (w tym przypadku najczęściej taki rodzaj bólu jest związany ze zwyrodnieniem odcinka szyjnego powstałego w wyniku zgarbienia postawy lub niewłaściwymi skrętami głowy, najczęściej gwałtownymi lub niekontrolowanymi) 

Leczenie tych konkretnych rodzajów bólu jak i związanych z nimi chorób bardzo często ściśle wiąże się z naszą mobilizacją i chęcią do podjęcia zmiany własnych przyzwyczajeń. Dlatego niezwykle skutecznymi i coraz szerzej stosowanymi naturalnymi metodami walki z bólem kręgosłupa są:

 • dbanie o odpowiednią wagę (otyłość lub nadwaga to najczęstsze powody bólu pleców i związanych z nią chorób) 
 • wykonywanie regularnych ćwiczeń: delikatne skłony, podnoszenie i opuszczanie ramion, skręty szyi i głowy lub wszelkiego rodzaju ćwiczenia rozciągające które dostarczą mięśniom kręgosłupa odpowiedniej ilości energii. 
 • regularne korzystanie z basenu (woda ma działanie relaksujące i wzmacniające nasz kręgosłup. Łagodzi także bóle zarówno pleców ja i barków oraz ramion), 
 • spacery: 40 min marszu co 2-3 dni wzmacnia mięśnie kręgosłupa oraz poprawia jego dotlenienie. (istotne jest aby spacerować lub maszerować w wygodnych butach dostosowanych do panujących warunków i podłoża na jakim się będziemy poruszać. Złe dobranie obuwia może pogłębić urazy oraz powodować nasilanie się bólu, głównie w okolicy dolnej partii pleców). 

Ważne jest też zaopatrzenie ortopedyczne. Dlatego powinniśmy korzystać z:

 • profilowanego i regulowanego krzesła, które zapewni nam patrzenie na wprost ekranu. Pozycja siedząca w takich warunkach pozwoli niemal całkowicie wyeliminować ból kręgosłupa okolic pleców, 
 • wygodnych materaców, najlepiej średnio twardych. Obecnie na rynku jest wiele materacy typowo leczniczych, które odprowadzają przesilenia mięśni oraz rozluźniają je podczas snu. 
 • nakładek na fotele samochodowe. Można w ten sposób zapobiegać przesileniom kręgosłupa i powstałym w wyniku tego bólom, głównie gdy nasz tryb (np. pracy) wymaga częstego poruszania się autem. 

Inne pomocne metody leczenia kręgosłupa. Maści lub okłady:

Mają coraz szczersze zastosowanie w leczeniu bólu, zarówno typowo mięśniowego jak i kostnego. Powinny być stosowane jedynie doraźnie, jednak gdy stosujemy je częściej narażamy mięśnie jak i tkanki skórne na uodpornienie się w kierunku tego typu leczenia.

Coraz częściej w leczeniu bólu kręgosłupa stosuje się także okłady: tak zwane ciepłe, przy użyciu domieszki ciepłej wody wraz z ziołami, lub zimne które mają charakter schładzania punktowego konkretnego miejsca. Każda z tych metod jedynie łagodzi i powinna być raczej stosowana doraźnie lub miejscowo.

Odpowiednie dbanie o kręgosłup jest niezwykle ważne ze względu na późniejsze leczenie, które jest trudne i wymaga wielu poświęceń. Stosujmy więc podane reguły cyklicznie, pamiętając że zdrowy kręgosłup to nie tylko komfort i lepsze samopoczucie, ale także kondycja, której dobra forma pozwoli nam zachować tężyznę i zdrowie przez długie lata.

Zdrowy kręgosłup to silne ciało

Oczywiste jest zatem, że leczenie chorób kręgosłupa nie należy do łatwych specjalności. Można jednak stosować się do kilku wspomnianych rad, aby możliwie jak najbardziej ograniczyć potencjalne urazy i schorzenia.

W naszym gabinecie poznasz różnego rodzaju naturalne metody leczenia bólu takie jak:

 • naturalne okłady – są pomocne w zależności od rodzaju bólu, jego stopnia nasilenia i umiejscowienia. Dowiedzą się Państwo więcej o tym kiedy stosować okłady ciepłe a kiedy zimne. Jak często ich używać oraz w jakim rodzaju bólu kręgosłupa sprawdzają się najlepiej, 
 • ‘umiejętność wypoczynku’ – poznają Państwo techniki odpoczynku. Dowiecie się więcej o tym jaką pozycję obrać podczas snu, aby kręgosłup odpoczywał najlepiej. Jak przy pomocy pozycji leżącej zmniejszać stopień nasilenia bólu kręgosłupa. 
 • Masaże relaksacyjne i lecznicze to skuteczna pomoc do uzyskania lepszej kontroli nad bólem dając poczucie ulgi która zmniejszy cierpienie, 
 • Techniki wyrabiania prawidłowej postawy – to leczenie bólu polegające na umiejętności prawidłowego poruszania się, odpowiedniego napinania i obciążania mięśni. Dowiedzą się Państwo także o tym jak utrzymać odpowiednią wagę w stosunku do wzrostu i wieku. 

Każda z tych naturalnych metod leczenia bólu, pozwoli Państwu na odnalezienie swojego wzorca walki z tą przypadłością. Dzięki terapiom wykonanym w naszym gabinecie terapii manualnych we Wrocławiu wykształcą sobie Państwo prawidłowe nawyki, które pozwolą cieszyć się dobrą kondycją przez długie lata

Świecowanie, konchowanie uszu

Wydawać się może, że konchowanie lub świecowanie to zabiegi ściśle ukierunkowane dla pozbycia się woskowiny z uszu. I to jest prawda. Jednak czy aby tylko taki efekt możemy po takiej terapii uzyskać? Spektrum działania konchowania i świecowania uszu jest tak szerokie, że spokojnie możemy zaliczyć tę terapia jako metodę leczniczą.

Świeca czy koncha w uchu? Który zabieg wybrać?

Różnica między konchowaniem a świecowaniem uszu jest nieznaczna. Generalnie można uznać, iż konchowanie jest nieco mniej delikatne w swoim działaniu a sam zabieg wydawać się może trochę bardziej złożony. Jednak zasadniczo należy przyjąć, że dobranie metody powinno się ściśle wiązać z dolegliwością na jaką w danym momencie cierpimy.

Konchowanie uszu – na czym polega?

Zabieg konchowania uszu polega na umieszczenie w uchu a ściśle mówiąc w jej małżowinie, palącej się konchy wytworzonej z miodu, wypełnionej ziołami z dodatkami olejku. Sam zabieg konchowania uszu można porównać do działania komina którego ciąg (cug) wydostaje na zewnątrz niechciane substancje. W tym przypadku wraz ze spalaną konchą pozbywamy się nadmiaru woskowiny zalegającej w małżowinie i ściankach ucha.

Świecowanie uszu – na czym polega?

Świecowanie uszu generalnie niczym nie różni się od konchowania, jednak w tym wypadku wypalamy rurkę, najczęściej cieńszą od konchy, która podobnie pozbywa się nadmiaru woskowiny z naszych uszu.

Ważne! Niezwykle istotne jest iż po przeprowadzeniu samego zabiegu, należy z większa starannością dbać o uszy nie narażając ich na wpływ wiatru lub zimna. Ma to związek z zachwianiem pewnej równowagi, która po pozbyciu się nadmiaru woskowiny została naruszona. Bezpośrednio po samym konchowaniu lub świecowaniu nie należy także myć głowy, aby nie narazić uszu na dostanie się w okolice małżowiny wody.

Świecowanie i konchowanie uszu – bezinwazyjnym zabiegiem poprawy zdrowia i kondycji

Oba zabiegi świecowania i konchowania uszu to przede wszystkim metody naturalne i całkowicie bezpieczne.

Konchowanie i świecowanie powinniśmy stosować przede wszystkim przy:

 • pojawieniu się cyklicznych bólów i zawrotów głowy, 
 • niedosłuchu, przejawiającym się nagromadzeniem woskowiny w uszach (konchowanie jak i świecowanie najlepiej ze wszystkich dostępnych zabiegów pozbywa się jej nadmiaru) 
 • problemach z zapaleniami zatok, spojówek, gardła czy migdałów 
 • zaburzeniach snu. Świecowanie jak i konchowanie poza działaniami typowo udrożniającymi uszy, ma też predyspozycję do zwiększenia poziomu naszego wewnętrznego spokoju i osiągnięcia pełniejszej harmonii, 
 • zmniejszonej odporności w celu jej poprawy.

Świecowanie i konchowanie uszu – przeciwwskazania

Sam zabieg w swoim założeniu ma przede wszystkim pomoc ale też warto mieć na względzie, że choć bezinwazyjnie i naturalnie, ingerujemy jednak w nasz organizm.

Konchowania i świecowanie nie powinniśmy przeprowadzać gdy:

 • jesteśmy uczuleni na wosk lub produkty pochodne (pszczele, miodne), 
 • mamy zdiagnozowane zapalenie lub inne choroby związane z ropieniem lub nienaturalnymi wyciekami z uszu, 
 • mamy uszkodzoną błonę bębenkową lub jakąkolwiek część małżowiny usznej, 
 • zdiagnozowano u nas nowotwór tarczycy, okolic szyi lub głowy. 

Szczerze polecamy zabieg konchowania i świecowania uszu

Wystarczy znaleźć 30 minut (tyle trwa przeprowadzenie zabiegu), a poczują Państwo siłę jaka drzemie w terapii związanej z konchowaniem i świecowaniem uszu.

Sam zabieg konchowania i świecowania uszu odstresuje, poprawi zdrowie i samopoczucie a przede wszystkim sprawi iż uszy będą ‘działać’ lepiej a samo słyszenie będzie lepsze i bardziej wyraźne. Zapraszamy do naszego gabinetu we Wrocławiu