Leczenie bólu kręgosłupa
Bóle kręgosłupa – choroba cywilizacyjna? Bóle kręgosłupa z którymi wiążą się późniejsze dysfunkcje narządów ruchu to problemy dosięgające coraz szersze grupy społeczne. Dziś narażeni na takie kwestie są nie tylko osoby pracujące typowo fizycznie, ale także takie które swoją pracę wykonują na siedząco.
Choroby związane z dysfunkcją i bólem kręgosłupa
Chorób związanych z bólem kręgosłupa jest naprawdę wiele i mogą objawiać się u różnych grup społecznych. Do jednak najbardziej popularnych należą:
- zwyrodnienie kręgosłupa – to jedna z najczęstszych chorób. Jest związana z brakiem mazi stawowej, substancji odpowiedzialnej za ‘smarowanie’ miedzy chrząstkowe. W przypadku braku owej substancji powstaje, najczęściej na kostce narośl która powoduje przewlekły ból. Nacisk na nerwy i kostne części sprawia, że osoba ma ogromne problemy z poruszaniem się.
Zwyrodnienia kręgosłupa powstają przy:
- Najczęściej przy wadzie postawy (ten problem dotyka coraz młodsze osoby a nawet dzieci),
- Nadwadze, zaległościach tkanki tłuszczowej okolic brzucha i mięśni pleców,
- Siedzącym trybie pracy (bóle kręgosłupa związane z jego zwyrodnieniem szczególnie dokuczliwe są przy wstawaniu lub podnoszeniu się zza biurka),
- Podnoszeniu ciężkich przedmiotów na prostych nogach. Kąt wyprostu staje się wówczas większy co powoduje silny ból zwyrodnieniowy.
- Rwa kulszowa – tutaj ból kręgosłupa potrafi być zdecydowanie najsilniejszy. Najczęściej spowodowany jest przeciążeniem stawów lub kręgów, ale także może mieć związek z problemami z dyskiem (jego wypadnięciem lub nieprawidłowym ułożeniem). Ból kręgosłupa zwany bólem kulszowym może paraliżować całe ciało. Towarzyszy mu także mrowienie, drętwienie kończyn oraz często – bardzo silny paraliż lub niedowład.
Rwa kulszowa to ból powstający gdy:
Mamy przeczulicę kanałowo-kręgową. Rwa kulszowa to rodzaj bólu powstałego (podobnie zresztą jak i we wszystkich przypadkach) w wyniku wad postawy lub złego tryby pracy.
- Dyskopatia – niegdyś choroba kręgosłupa ściśle związana z wiekiem. Obecnie najczęściej na dyskopatię cierpią osoby z międzykręgowymi urazami powstałymi na skutek przeciążenia. Ostry ból powstaje w wyniku ucisku rdzenia lub korzenia nerwu. Ból dyskopatyczny potrafi być tak silny, że niemal całkowicie paraliżuje ciało i uniemożliwia poruszanie.
Dyskopatia i bóle z nią związane powstają gdy:
- Mięśnie brzucha są słabe (ma to też silny związek z nadwagą),
- Osoba posiada nieleczone mikro urazy kręgów, bioder lub okręgu miednicy,
- Występuje wada postawy, najczęściej związana z siedzącym trybem pracy. Nieumiejętne podnoszenie lub dźwiganie także może mieć związek z powstałym dyskopatycznym bólem kręgosłupa.
Rodzaje leczenia bólów kręgosłupa
Sama dysfunkcja kręgosłupa może powodować problemy związane z:
- bólem pleców (nierówny rozkład mięśni, powoduje częste skurcze i rwy),
- bólem barków i ramion (w tym przypadku najczęściej taki rodzaj bólu jest związany ze zwyrodnieniem odcinka szyjnego powstałego w wyniku zgarbienia postawy lub niewłaściwymi skrętami głowy, najczęściej gwałtownymi lub niekontrolowanymi)
Leczenie tych konkretnych rodzajów bólu jak i związanych z nimi chorób bardzo często ściśle wiąże się z naszą mobilizacją i chęcią do podjęcia zmiany własnych przyzwyczajeń. Dlatego niezwykle skutecznymi i coraz szerzej stosowanymi naturalnymi metodami walki z bólem kręgosłupa są:
- dbanie o odpowiednią wagę (otyłość lub nadwaga to najczęstsze powody bólu pleców i związanych z nią chorób)
- wykonywanie regularnych ćwiczeń: delikatne skłony, podnoszenie i opuszczanie ramion, skręty szyi i głowy lub wszelkiego rodzaju ćwiczenia rozciągające które dostarczą mięśniom kręgosłupa odpowiedniej ilości energii.
- regularne korzystanie z basenu (woda ma działanie relaksujące i wzmacniające nasz kręgosłup. Łagodzi także bóle zarówno pleców ja i barków oraz ramion),
- spacery: 40 min marszu co 2-3 dni wzmacnia mięśnie kręgosłupa oraz poprawia jego dotlenienie. (istotne jest aby spacerować lub maszerować w wygodnych butach dostosowanych do panujących warunków i podłoża na jakim się będziemy poruszać. Złe dobranie obuwia może pogłębić urazy oraz powodować nasilanie się bólu, głównie w okolicy dolnej partii pleców).
Ważne jest też zaopatrzenie ortopedyczne. Dlatego powinniśmy korzystać z:
- profilowanego i regulowanego krzesła, które zapewni nam patrzenie na wprost ekranu. Pozycja siedząca w takich warunkach pozwoli niemal całkowicie wyeliminować ból kręgosłupa okolic pleców,
- wygodnych materaców, najlepiej średnio twardych. Obecnie na rynku jest wiele materacy typowo leczniczych, które odprowadzają przesilenia mięśni oraz rozluźniają je podczas snu.
- nakładek na fotele samochodowe. Można w ten sposób zapobiegać przesileniom kręgosłupa i powstałym w wyniku tego bólom, głównie gdy nasz tryb (np. pracy) wymaga częstego poruszania się autem.
Inne pomocne metody leczenia kręgosłupa. Maści lub okłady:
Mają coraz szczersze zastosowanie w leczeniu bólu, zarówno typowo mięśniowego jak i kostnego. Powinny być stosowane jedynie doraźnie, jednak gdy stosujemy je częściej narażamy mięśnie jak i tkanki skórne na uodpornienie się w kierunku tego typu leczenia.
Coraz częściej w leczeniu bólu kręgosłupa stosuje się także okłady: tak zwane ciepłe, przy użyciu domieszki ciepłej wody wraz z ziołami, lub zimne które mają charakter schładzania punktowego konkretnego miejsca. Każda z tych metod jedynie łagodzi i powinna być raczej stosowana doraźnie lub miejscowo.
Odpowiednie dbanie o kręgosłup jest niezwykle ważne ze względu na późniejsze leczenie, które jest trudne i wymaga wielu poświęceń. Stosujmy więc podane reguły cyklicznie, pamiętając że zdrowy kręgosłup to nie tylko komfort i lepsze samopoczucie, ale także kondycja, której dobra forma pozwoli nam zachować tężyznę i zdrowie przez długie lata.
Zdrowy kręgosłup to silne ciało
Oczywiste jest zatem, że leczenie chorób kręgosłupa nie należy do łatwych specjalności. Można jednak stosować się do kilku wspomnianych rad, aby możliwie jak najbardziej ograniczyć potencjalne urazy i schorzenia.
W naszym gabinecie poznasz różnego rodzaju naturalne metody leczenia bólu takie jak:
- naturalne okłady – są pomocne w zależności od rodzaju bólu, jego stopnia nasilenia i umiejscowienia. Dowiedzą się Państwo więcej o tym kiedy stosować okłady ciepłe a kiedy zimne. Jak często ich używać oraz w jakim rodzaju bólu kręgosłupa sprawdzają się najlepiej,
- ‘umiejętność wypoczynku’ – poznają Państwo techniki odpoczynku. Dowiecie się więcej o tym jaką pozycję obrać podczas snu, aby kręgosłup odpoczywał najlepiej. Jak przy pomocy pozycji leżącej zmniejszać stopień nasilenia bólu kręgosłupa.
- Masaże relaksacyjne i lecznicze to skuteczna pomoc do uzyskania lepszej kontroli nad bólem dając poczucie ulgi która zmniejszy cierpienie,
- Techniki wyrabiania prawidłowej postawy – to leczenie bólu polegające na umiejętności prawidłowego poruszania się, odpowiedniego napinania i obciążania mięśni. Dowiedzą się Państwo także o tym jak utrzymać odpowiednią wagę w stosunku do wzrostu i wieku.
Każda z tych naturalnych metod leczenia bólu, pozwoli Państwu na odnalezienie swojego wzorca walki z tą przypadłością. Dzięki terapiom wykonanym w naszym gabinecie terapii manualnych we Wrocławiu wykształcą sobie Państwo prawidłowe nawyki, które pozwolą cieszyć się dobrą kondycją przez długie lata