Masaż manualny

Wykonywany w różnych technikach przez jednego z najlepszych masażystów z Ukrainy. Gwarantowana skuteczność terapii.

Masaż klasyczny

wellness-285587_1920Masaż klasyczny to najpopularniejszy masaż, który w zależności od formy – intensywności może być leczniczy, relaksacyjny, pobudzający itp. Do masażu klasycznego należą zabiegi, które mają na celu poprawienie psychofizycznego stanu pacjenta, znajdują one zastosowanie w zapobieganiu i leczeniu wielu chorób z dziedziny ortopedii, neurologii, pediatrii, ginekologii oraz chorób internistycznych.

W zależności od sytuacji masaż klasyczny może być wykonywany w formie zabiegu całościowego lub częściowego. Masaż działa przeciwbólowo, polepsza odżywianie tkanek, regeneruje mięśnie, reguluje napięcie mięśniowe, zwiększa elastyczność i sprężystość mięśni, zmniejsza tkankę tłuszczową, przyspiesza przemianę materii, uaktywnia przepływ krwi i limfy.

Masaż klasyczny jest wykonywany bezpośrednio na ciele osoby masowanej przy użyciu środka ułatwiającego masaż np. oliwki, kremu do masażu, talku lub maści leczniczej. Najczęściej stosuje się tradycyjne techniki masowania, czyli rozcieranie, głaskanie, wyciskanie, przesuwanie, oklepywanie. W czasie masażu odprężamy się i relaksujemy. Odpręża się też nasze ciało, miejsca pełne napięcia i bólu zostają rozprężone. Regularne stosowanie masażu polepsza samopoczucie, koryguje istniejące zmiany układu kostnego, po masażu odczuwamy mniejsze napięcie w kręgosłupie, plecach i karku. Masaż klasyczny poprawia wygląd skóry, jest ona lepiej dotleniona i ukrwiona.

Masaż relaksacyjny

Masaż relaksacyjny pobudza mięśnie, skórę i układ krążenia, a zarazem wspaniale oddziałuje na układ nerwowy – równoważy wysyłane przez ciało negatywne reakcje na stres, likwiduje mimowolne napięcie mięśni, przywraca prawidłowy rytm serca, właściwe krążenie i ciśnienie krwi, a nawet pomaga w walce z bezsennością.

Fenomen jakim jest ludzki dotyk sprawia, iż subtelny masaż relaksacyjny wykorzystujemy jako jedną z metod terapeutycznych, kosmetycznych oraz relaksacyjnych.

Celem masażu relaksacyjnego jest zmniejszenie, potem całkowite zniesienie napięcia mięśniowo-nerwowego i psychicznego, tym samym uzyskanie pełnego rozluźnienia, odprężenia. Z tego powodu ruchy wykonywane przez masażystę są spokojne, powolne, rytmiczne, łagodne a ich zadaniem jest uspokoić duszę i ciało.

Umiejętność relaksowania się jest bardzo cenna, szczególnie dzisiaj, kiedy 90% ludzi szuka pomocy u lekarzy z powodu dolegliwości związanych ze stresem, takich jak: bóle pleców, szyi, głowy, przemęczenie oczu, słaba zdolność koncentracji, depresja, nadpobudliwość, irytacja, wysokie ciśnienie krwi, wyczerpanie itd. dlatego może forma masażu, jaką jest masaż relaksacyjny jest tak bardzo popularna i pożądana. W prawidłowo wykonanym masażu relaksacyjnym następuje rozluźnienie wszystkich mięśni do tego stopnia, że ciężko nam jest zapanować nad własnym ciałem.

Świece, aromatyczne zapachy, kadzidełko, pachnące olejki, ciepła pościel jest to nie tylko obecna moda na relaksację, ale jeden z podstawowych warunków, aby masaż mógł się odbyć i aby klient był z niego zadowolony. W tej chwili w praktyce terapeutycznej spotykamy się z sytuacjami, iż masaż relaksacyjny jest także wstępem do innych zabiegów kosmetyczno-terapeutycznych. Jest to taki filar na którym opiera się cała technika relaksacji, wszelkie zabiegi, którym się poddajemy aby się zrelaksować. Prosty przykład: Słuchamy muzyki aby się odprężyć. W momencie, gdy zostanie nam zrobiony taki masaż zrelaksujemy się jeszcze mocniej jeszcze intensywniej i… trwalej.

Masaż to sposób na zrelaksowanie się i rozluźnienie, przynosi ulgę przy bólach ciała i uczuciu spięcia. Poprawia również stanu zdrowia, gdyż działa leczniczo na nasze ciało. Jest to zabieg całkowicie bezpieczny. Z masażu może skorzystać każdy, niezależnie od wieku, płci czy stanu zdrowia.

Masaż izomeryczny

Polega na intensywnym masowaniu mięśni podczas skurczu izometrycznego (napięcie mięśni bez wykonywania ruchu w stawie, czyli bez skracania długości mięśnia). Sprzyja to przede wszystkim rozwojowi siły i masy mięśniowej.

Masaż sportowy

massage-212589_1280Od wielu lat stał się on niezbędnym elementem w procesie treningowym sportowców. Pozwala zwalczyć skutki zmęczenia spowodowane wysiłkiem fizycznym. Masaż zmęczonego mięśnia pomaga rozluźnić go i zapobiega późniejszym uszkodzeniom.

Jest niezbędny w sytuacjach, gdy sportowcy muszą podjąć wysiłek, zanim zdążą odpocząć, np. w wieloetapowych wyścigach kolarskich czy wielodniowych turniejach siatkarskich czy koszykarskich. W tych przypadkach masaż pozwala im szybciej odzyskać siły.

Akupresura (masaż punktowy)

Akupresura (masaż punktowy) polega na udrażnianiu kanałów energetycznych poprzez stosowanie różnych form ucisku na punkty w celu uzyskania efektu profilaktycznego lub terapeutycznego.

Masaż odchudzający

physio-1778029_1920Zadaniem tego rodzaju masażu jest rozbicie i rozdrobnienie podskórnej tkanki tłuszczowej, usunięcie toksyn z organizmu, polepszenie ukrwienia skóry i mięśni, przez co przyspiesza się przemianę materii.

Masaż może być niekiedy nieprzyjemny dla osoby masowanej ze względu na uczucie występującego bólu przy stosowaniu technik z dużą siłą.

Do tego rodzaju masażu używa się kremów zawierających substancje roślinne, stymulujące metabolizm komórek, likwidujące tkankę tłuszczową oraz ułatwiające usuwanie toksyn i nadmiaru wody.

W czasie serii zabiegów odchudzających wskazane jest wykonywanie ćwiczeń oraz przestrzeganie odpowiedniej diety.

Masaż stóp

Różne obszary na stopach i dłoniach odpowiadają poszczególnym częścią ciała i tym samym masując je lub uciskając określone punkty można oddziaływać na konkretny narząd.

Celem jest odblokowanie stref przepływu energii całego ciała a także likwidacja bólu i napięć znajdujących się w poszczególnych obszarach czy też narządach.

Strefy ciała biegną wzdłuż od palców nóg do głowy na obu stronach parzyście.

Masaż kręgosłupa

Ma na celu przywrócenie ruchomości kręgów i ich właściwego położenia. Szczególnie wskazany przy skrzywieniach kręgosłupa, skoliozie, przeciążeniach. Działa odprężająco i tonująco na mięśnie grzbietu.

Masaż twarzy

wellness-285590_1920Celem tego masażu jest usunięcie przemęczenia powstałego na skutek intensywnego wysiłku fizycznego, zakwasów bądź likwidacji powstałych kontuzji.

Drenaż limfatyczny

Ma na celu usprawnienie krążenia limfy a tym samym zapobiega powstawaniu chorób spowodowanych jej zastojem, służy również likwidacji obrzęków zastoinowych, wysięków limfatycznych, skraca czas resorpcji siniaków i krwiaków.

Działa również oczyszczająco na cały organizm, usuwa zbędne produkty przemiany materii. Stosowany jest również po przebytych chorobach zakaźnych, nowotworowych, po terapii sterydowej czy też jako efekt wspomagający odchudzanie.

Masaż Ajurwedyjski

wellness-285589_1920Istota masażu Ajurwedyjskiego wiąże się z ruchem energii w ciele. Jest to subtelne połączenie masażu klasycznego i akupresury.

Celem jest przywrócenie równowagi energii życiowej zwanej prana, krążącej po ciele w nadis. Nadis, to niewidzialne dla ludzkiego oka kanały rozprowadzające energię do wszystkich narządów i obszarów ciała. Przywrócenie harmonijnego przepływu energii poprzez stymulację punktów akupresurowych (marmas) stanowi wyraz fizycznego, psychicznego i duchowego zdrowia.

Terapia wisceralna (Masaż narządów wewnętrznych brzucha)

Na czym polega terapia wisceralna?

Terapia wisceralna polega na zlokalizowaniu napięć w jamie brzusznej i rozpoznaniu problemów narządów wewnętrznych. Narządy wewnętrzne posiadają liczne połączenia anatomiczne i funkcjonalne z innymi układami w naszym organizmie, dlatego oddziałują na inne, czasami odległe obszary w naszym ciele np. na biodro, kręgosłup, stopę….
Istotą terapii narządów wewnętrznych jest rozluźnianie struktur jamy brzusznej pod wpływem delikatnego ucisku kierowanego na miejsca bolesne oraz zmienione chorobowe. Terapeuta najpierw bada powłoki brzuszne, a następnie skupia się na największych napięciach znajdujących się w obrębie jamy brzusznej, miednicy i klatce piersiowej. Dodatkowo ważną rolę w terapii wisceralnej odgrywa układ nerwowy Autonomiczny, który unerwia nasze narządy wewnętrzne i powoduje reakcje niezależne od naszej woli, tzn. że nie myślimy o tym jak strawić jajecznicę, którą zjedliśmy na śniadanie czy też, że nasze serce musi teraz bić. Nasze trzewia są połączone z mózgiem poprzez nerw błędny, dlatego są silnie wrażliwe na odczuwane przez nas emocje, w szczególności stres. Emocje wywołują powstanie napięć w obrębie naszych narządów, dlatego często używamy sformułowań takich jak „Żółć mnie zalewa”, „Motylki w brzuchu”, „Ściska mnie w żołądku”. Jeśli dane emocje trwają zbyt długo, np. przewlekły stres to powstają coraz większe napięcia i „przykurcze” w naszej jamie brzusznej, które zaburzają pracę naszego układu pokarmowego.

Kiedy warto ją zastosować?

Terapia wisceralna zalecana jest przy zaburzeniach przewodu pokarmowego, pomaga gdy odczuwamy takie dolegliwości jak refluks, wzdęcia, przewlekłe zaparcia, zgaga, nudności czy też napięcie w brzuchu spowodowane gazami. Za pomocą technik wisceralnych można wspomagać leczenie takich dolegliwości i schorzeń jak choroby układu oddechowego, zapalenie pęcherzyka żółciowego/trzustki, zapalenia jelit, choroba wrzodowa żołądka/dwunastnicy, przewlekłe zaparcia, , kamienie pęcherzyka żółciowego, bolesne miesiączkowanie, bóle głowy, bóle odcinka lędźwiowo-krzyżowego oraz piersiowego kręgosłupa i wiele, wiele innych.

Co jest przeciwwskazaniem do wykonania terapii wisceralnej?

Są to nowotwory, perforacje wrzodu żołądka, stan „ostrego brzucha”, zakrzepica naczyń, krwawienia wewnętrzne, choroby przenoszone drogą płciową, postępujące choroby mózgu i jego obrzęk, kolagenozy, ostre choroby zakaźne, choroby układu sercowo-naczyniowego w ostrej fazie, wysoką gorączkę itp. Terapeuta podczas badania powinien wykluczyć możliwe zagrożenia i w razie potrzeby skierować na dalszą diagnostykę.
Jeśli odczuwasz u siebie jakiekolwiek z wyżej wymienionych dolegliwości, żyjesz w przewlekłym stresie czy też po prostu chcesz się zbadać – warto skonsultować swoje dolegliwości z Fizjoterapeutą!