Terapia czaszkowo – krzyżowa dla dzieci autystycznych i z porażeniem

Zaburzenie funkcjonowania mózgu są główną przyczyną autyzmu oraz porażenia mózgowego. I choć medycyna postępuje w niezwykle szybkim tempie, nadal nie można wyleczyć tych dwóch neurologicznych schorzeń.

Porażenie mózgowe

Porażenie mózgowe wykrywane jest już na etapie ciąży w okresie między jej 26 a 36 tygodniem. Choroba little’a jak nazywane jest dziecięce porażenie mózgowe jest wielokrotnie bardziej prawdopodobne u wcześniaków i jako choroba sama w sobie może wywołać przedwczesny poród.

Pierwsze objawy można zdiagnozować bardzo szybko i są one ściśle związane z zaburzeniami:

 • ruchu – w tym paraliże kończyn górnych jak i dolnych lub całej strony ciała, w zależności od półkuli mózgu – lewej bądź prawej, 
 • rozwoju umysłowego – wraz z zaburzeniami mowy czy kontroli zachowania. 

Porażenie mózgowe jako zespół chorób samo w sobie nie postępuje a leczenie opiera się o niemal w całości o rehabilitację. Sam proces bywa bardzo trudny, gdyż często terapia skupia się wokół kilku towarzyszących chorób. Dlatego tak ważne jest aby kuracja dla dzieci z porażeniem mózgowym była skierowana pod konkretny tok działania, który ma zwalczać zespół chorób całościowo.

Autyzm dziecięcy

Inaczej nazywany jest jako zespół Kannera. Tutaj mówimy już o całościowym zaburzeniu rozwoju, a uściślając: rozwoju mózgu. Najczęściej to właśnie rodzice są pierwszymi, którzy diagnozują u swoich dzieci zachowania autystyczne.

To właśnie pierwszy rok życia, daje często odpowiedź, czy dziecko ma zaburzenia ze spektrum autystycznym. Objawy są tutaj dość czytelne a mianowicie:

 • dziecko autystyczne ma problemy z podstawowymi gestami, gaworzeniem, czy zwyczajną reakcją 
 • na bodźce zewnętrzne (u noworodków), 
 • okres dziecięcy (2-5 rok życia) u maluchów z zaburzeniami autystycznymi cechuje: 
 • brak mowy. Nie pojawiają się nawet proste pojedyncze słowa lub pochodne słów, 
 • brak reakcji na imię, proste polecenia czy gesty, 
 • zaburzony kontakt wzrokowy, 
 • nieumiejętność bawienia się zabawkami, bądź przywiązanie do jednej konkretnej, 
 • pojawiające się urojenia (rodzic miewa przeświadczenie, że jego dziecko jest ‘we własnym, 
 • często zmieniającym się świecie), 
 • brak uśmiechu czy innych pochodnych reakcji. 

Autyzm dziecięcy jak i porażenie mózgowe są dysfunkcjami na które terapia powinna być ukierunkowana w stronę rozwoju pro społecznego. Dzieci autystyczne jak i z porażeniem mózgowym muszą nauczyć się lub raczej wykształcić w sobie system ‘radzenie ze zwykłą ludzką codziennością’.

W tym wszystkim bezwzględnie pomoże terapia czaszkowo-krzyżowa.

Terapia czaszkowo-krzyżowa dla dziećmi z porażeniem mózgowym

Uszkodzenie mózgu w przypadku wystąpienia porażenia mózgowego z reguły nie nasila się a po sprecyzowaniu dokładnej skali stopnia inwalidztwa, można skutecznie kierować terapią. Sama praca z dzieckiem o ile jest regularna, może być niezwykle efektywna.

Nasz gabinet wyróżnia rehabilitacja przy pomocy terapii czaszkowo-krzyżowej. Ukierunkowujemy się głownie na:

 • terapię poprawy funkcji oddechu, co prowadzi do rozluźnienia, postępu pracy układu limfatycznego i krążenia, a to docelowo rozluźnia i daje poczucie osiągnięcia harmonijnego, wewnętrznego spokoju, 
 • poprawę a często wręcz eliminację zaburzeń sensorycznych (terapia dla dzieci z porażeniem mózgowym daje możliwość usunięcia zdrętwień, przeczulic, mrowienia), 
 • rozluźnianiu spastycznych napięć, 
 • regulacji przepływu płynu mózgowo-rdzeniowego w przypadkach tworzącego się wodogłowia, 
 • ścisłą terapię psychologiczną opartą na poprawie walki z dysleksją i dysgrafią. 

Terapia czaszkowo-krzyżowa jest nie tylko skierowana do samych dzieci z porażeniem mózgowym, ale także do ich opiekunów. Warto poddać się oferowanej przez nasza firmę pomocy, w ramach tak zwanej ‘wewnętrznej rehabilitacji’ która pozwoli na inne, spokojniejsze spojrzenie na problemy związane z opieką nad Państwa dzieckiem. Gwarantujemy że po naszych zabiegach zarówno Państwo jako opiekunowie, jak i wasze dziecko odczujecie poprawę samopoczucia a razem zaznacie komfortu, który w codziennej walce z chorobą jest niezwykle potrzebny.

Terapia czaszkowo-krzyżowa dla dzieci autystycznych

Ludzie a w szczególności dzieci są istotami społecznymi. Starają się one już od pierwszych chwil życia utożsamiać z bliskimi który je otaczają. W przypadku dzieci autystycznych wszelkiego rodzaju integracja społeczna jest zachwiana a wręcz całkowicie zniekształcona.

Dlatego dzieci z autyzmem są:

 • obojętne wobec swoich opiekunów, 
 • biernie reagują na pieszczoty, uśmiech, czy uściski, 
 • rozchwiane emocjonalnie, często zwyczajnie dlatego, że nad owymi emocjami po prostu nie potrafią panować. 

Terapia czaszkowo-krzyżowa dla dzieci z autyzmem, to jedna z kilku możliwości leczenia skutków tej choroby. Całościowo, nie da jej się wyleczyć jednak w przypadku zabiegów tejże terapii można skutecznie walczyć z jej elementami. Dlatego właśnie skupiamy się na:

 • poprawie procesów intelektualnych dzieci autystycznych, 
 • walce z takimi przypadłościami jak zawroty głowy, równowagi. Dzieci z autyzmem mają często słabszy wzrok i słuch a dzięki terapii czaszkowo-krzyżowej można te dysfunkcję korygować, 
 • uregulowaniu zaburzeń związanych z moczeniem się. Autyzm u dzieci sprawia, że są one na ten problem bardziej podatne, 
 • terapia czaszkowo-krzyżowa przynosi też efekty w otwarciu się dzieci autystycznych na świat, zainteresowaniu otoczeniem, czy ogólnej poprawie relacji z najbliższymi. 

Bez wątpienia autyzm jest zaburzeniem neurologicznym, obecnie nieuleczalnym. Jednak są środki, możliwości aby walczyć z samymi objawami oraz przebiegiem choroby. Terapia czaszkowo-krzyżowa świetnie się przy tym sprawdza. Daje poczucie kontroli nad chorobą i stabilizuje procesy związane z samym jej przebiegiem. Regularnie stosowane zabiegi czaszkowo-krzyżowe u dzieci z autyzmem, pozwolą Państwu skutecznie podjąć walkę z tą trudną i wymagającą szeregu poświęceń chorobą.

Porażenie mózgowe i autyzm – można chorobę skutecznie rehabilitować

Terapia czaszkowo-krzyżowa jest jedną z metod walki z tymi upośledzeniami. Jej skuteczność jest potwierdzana zarówno przez samych pacjentów, jak i przez osoby które się nimi opiekują. Naszą ofertę prosimy traktować jako realną szanse na podjęcie skutecznej rehabilitacji w walce z autyzmem i porażeniem mózgowym u dzieci.

Terapia naturalna nie zniszczy choroby, nie sprawi, że ona ustąpi. Ale może pomóc załagodzić jej przebieg. Pozwolić uzyskać dla Państwa jak i dla waszych dzieci spokój, harmonię. Da wewnętrzną siłę, która jest jak sami Państwo wiedzą niezwykle potrzebna, aby umieć żyć ze świadomością choroby porażenia mózgowego jak i autyzmu u dzieci.